Eve Lukk -  terapeutilise hääletöö rakendaja, häälejooga juhendaja ja

meetodi väljaarendaja Eestis,  muusikaterapeut  

"Toida rohelist oksa oma südames, siis tulevad linnud sinna laulma!"

Häälejooga on minu jaoks mu enese teekond üha parema eneseteadlikkuse ja psühhofüsioloogilise eneseregulatsiooni suunas. Joogavõimlemine leidis mu elus olulise koha juba teismelisena. Inspiraatoriks sai mu solfedžo õpetaja koorijuht Vaike Uibopuu. Ühel päeval vestlesime elust ja ilmast ning ühtäkki rääkis ta oma 40-ndates aastates sõbrannast, kes tegeleb joogaga ja näeb seeläbi välja kui 20-aastane. See sõnum istus mu kõrvade sisse ja tegi pesa nende vahele, midagi oli selles! Nii alustasin hathajooga harjutustega, mis sel ajal liikusid kirjelduste kirjatrükistena käest kätte. See toimus sügaval nn nõuka ajal ja sõna „jooga“ elulises mõttes oli keelatud. Kuid keelatud vili oli magus ja maitsev. Mu keha ja liigesed nautisid hingamisharjutusi, venitusi ja maandustunnet, mis ilmnesid protsessis ja seda kehalist head tunnet ja toonust, mis kaasnes harjutuste sees olles. Need jäidki mu ellu sellest ajast, kuigi erineva intensiivsuse ja rütmiga, vastavalt elulistele vajadustele. 

Sel ajal, kui muusikateraapia 90-ndate alguse Eestis kanda hakkas kinnitama, aitasin mina maailma rõhutud rahvastel oma identiteedi ja kultuuri eest võidelda, aga kaotasin iseenese identiteedi. Ma ei olnud paljude asjadega nõus selles võitluses, aga mul polnud julgust seda väljendada sõnaliselt ja seljataga rääkida ka ei soovinud. Tundsin endas suurenevat konflikti, olles usaldusväärne hea „prügikast“ võtluskaaslaste sallimatute ja ebatervete tegude varjamisel. Keha hakkas tugevamalt märku andma sellest üha tihenevate ninaneelupõletikega, kuni sain aru, et mina pean muutuma, minu suhtumised ja eneseväljendus vajavad suurt muutust. Inimesed jäävad inimesteks ja aeg-ajalt avalduvad meis inimloomad.

Mõistsin, et ei saa enne kedagi aidata, rääkimata maailma aitamisest, kuni ma ise pole ennast aidanud, endale ausalt otsa vaadanud. Nö. sooritasin „vaimse salto“, loobusin välise maailma aitamisest, maandusin jalgadele otsides sõbralikke motiveerivaid lahendusi enesele kui organisaatorile, muusikule, aitajale keset pere kohustusi. Olin oma hääle täiesti enesesse lukustanud soovides meeldida maailmale ja inimestele, taotledes head läbisaamist. 

Otsingud viisid muusikateraapia ja teraapilise hääletöö õpingutesse ja praktiseerimisse, mis vormusid viie aasta jooksul häälejoogaks kui eneseabi meetodiks hääle ja keha tervise toetamiseks. Häälejoogaga tabasin nagu muinasjutu Vahva Rätsep 7 kärbest ühe hoobiga ehk sain ühendada enese jaoks olulised kehapilli ja häält toetavad võtted ühte meetodisse. Häälejooga kui vaba laulmine ehk loomuliku hääle tekitamine loomulikus hingamise ja liikumise rütmis, ülemhelide ja heliresonantside kuulamine kehas köitis ja toetas mu keha ning meelt, nada- ja mantrajooga teoreetilised printsiibid elustusid mu kehas, isegenereeritud vabad helid suunasid mu kiired mõtete virr-varrid ja probleemide puntrad turvalisele puhkusele, sest oma hääle vaba helide voog sidus mu tähelepanu niivõrd, et unustasingi välise ja keskendusin hetkele „siin ja praegu“ ning lubasin oma planeerimise, vastutuste-kohustustega seotud kiire ja tiheda mõttetegevuse, „eilsed ja homsed“ puhkusele ehk nö Jumala kätesse. Seda protsessi toetasid Dr. Prof. Valerie V.Hunti, füsioloog-heliterapeudi meeleväljauuringute tulemused ja meditatsioonid, mis erinesid tunduvalt hinduistlikest ja budistlikest mõtlusharjutustest, millega olin varem tegelenud. Kogu elu rikastus, samuti mu arusaamised maailmast ja teenimisest.

Häälejooga on minu jaoks viis võtta vastutus oma tervise ja heaolu eest. See on mõnus, mänguline enesevõimestamise ja hoidmise viis läbi pideva emotsionaalse tasakaalustamise, oma edu ja ebaedu läbitöötamise ning varjupoolele käe andmine, et see teadvustades valgusesse aidata. Teraapiline hääletöö ja häälejooga praktiseerimine juhatasid mind erakordsele sõprusele hääle improvisatsiooni, loomingulise inspiratsiooni ja vabadusega, mida Trio Swara liikmena kuuldavale ja nähtavale olen saanud laulda. Muusiku ja terapeudina, samuti teraapilise hääletöö praktiseerijana teiste toetamisel on häälejooga mu eneseabi vahendiks piiride seadmisel ja enesevõimestamisel. Olen väga õnnelik, et nii paljud kaasteelised, otsijad, sealhulgas Kai Tallinnas ja Riina Viljandis on leidnud tee häälejoogani ning neid võtteid ka oma elus jagamas teistega.  

 

Kai Hibus -  hatha jooga treener, häälejooga ja hormoonvõimlemise juhendaja

Minu teadlik tee vaimsete teadmiste juurde sai alguse 2004 aastal, kui igapäevaselt arvuti taga töötades tekkisid seljavalud ja stress. Proovisin erinevaid joogastiile ja leidsin, et mulle kui mugavale inimesele sobib kõige paremini hatha jooga. Harjutused ei nõua erilist pingutust, lõõgastavad ja rahustavad. Hakkasin hommikuti võimlema  ning kaks korda nädalas hatha jooga tundides käima.

Enese arendamiseks osalesin Silva Meelekontrolli Meetodi koolitustel ja lugesin palju erinevaid raamatuid - psühholoogia, filosoofia, eneseabi valdkondadest. Mitu aastat õppisin emade homöopaatia koolitusel ning Sternumi emadekoolis käies tekkis huvi refleksoloogia vastu. 
Hatha joogaga tegeledes hakkasin otsima  lahendust, kus meeldiv treening oleks ka pingetest vabastav ning jõudsin pärast mõningaid otsinguid Eve Lukki häälejooga tundidesse. Sealt saabusin alati heatujulise ja pingevabana, valmis igapäevaelu askeldusteks.

Kuna ülemiste hingamisteede haigused on mind alati kimbutanud, osutus häälejooga mulle eriti sobivaks. Osalesin ka teraapilise hääletöö kursusel, kus sain teadlikuks hääle kasutamise tohutust mõjust inimpsüühikale, selle suurest kasust emotsionaalsete probleemide lahendamisel. Veendusin hääle valuvaigistavas toimes teadliku hingamise ja hääletööga oma teist last kodus sünnitades. Lapsehoolduspuhkusel olles võtsin vastu ostuse mitte jätkata igapäevaselt raamatupidamise tööga, vaid hakata tegelema armastatud ala – joogaga. Esialgu vabatahtlikuna Arengukeskuses Avitus. 

Pärast joogaõpetaja tunnistuse saamist alustasin ametlikult hatha jooga tundide andmisega. Kui avanes võimalus läbida teraapilise häälekasutuse akadeemiline täiendkoolitus, lisasin joogatreeningusse erinevad õpitud ja õppe käigus praktiseeritud teraapilise hääletöö võtted ning alustasin tegevust häälejooga juhendajana. 

Enne häälejoogaga tegelema hakkamist olin tõeline hall hiireke, kes kunagi ei julgenud avalikult oma arvamust avaldada ega midagi küsida. Kartsin oma häält kuulda ja sattuda tähelepanu keskmesse. Mulle ka eriti ei meeldinud oma hääl. 
Häälejooga on mulle andnud juurde enesekindlust, esinemisjulgust, õpetanud oma häält armastama ja hoidma. Külmetushaigused külastavad mind nüüd harva. Oma olemuselt koleerilise sangviiniku tüüpi inimesena olen muutunud emotsionaalselt palju stabiilsemaks. Oskan nüüd ka märgata ja leevendada lõualuu-, kõri- ja kaelapingeid, mis sundasendis või pingeolukordades kergesti tekkima kipuvad. Häälejoogaga tegelemine aitab mul ilma liigsete pingutusteta püsida tervislikus kaalus ja heas toonuses. 

Ümisemine ja enda kuulamine aitavad vabaneda mõtte- ja taustamüra painest, luues ruumi ja aja endasse vaatamiseks ja inspiratsiooniks.

2014 aasta alguses lõpetasin 2 aastat kestnud huvitava ja palju uusi teadmisi andnud joogakoolituse Bhairava Yoga tantristlikus joogakoolis. Kevadel läbisin ka Tallinna Ülikooli täiendkoolituse Teraapiline hääletöö multikultuurses vaates.  

Ühte metameditsiini käsitlevat raamatut lugedes jõudsin Emotsionaalse vabaduse tehnikani ja mul oli kohe tunne, et see on minu jaoks õige. Läbisin EFT I ja II ning META-EFT kursuse ja olen rahul EFT terapeudina praktiseerides, kuna saan aidata inimestel lühikese aja jooksul vabaneda erinevatest probleemidest. 2015 kevadel õppisin Zivorad Slavinski meetodit nimega Aspectics, mis on suurepärane soovimatutest emotsionaalsetest ja psühholoogilistest seisunditest vabanemiseks, vaimseks enesearenguks ja integratsiooniks.
2015 maikuus osalesin Pedro de Alcantara Alexanderi tehnika hääleteemalisel kursusel, millest sain inspiratsiooni jätkata Alexanderi tehnika tundide võtmisega. Kasutan sealt saadud väärtuslikke teadmisi häälejoogas ja personaalteraapiates. 2015 novembris sain NLP (Neurolingvistiline programmeerimine) kursuselt huvitavaid ja praktilisi teadmisi iseenda kohta ning oskust luua harmoonilisi suhteid ja inimesi paremini mõista.
2015-2016 omandasin Bachi õieterapeudi tunnistuse ning olen teraapiatest saadud tulemustest vaimustatud! 
2017-2018 õppisin Aviva Dance meetodil põhineva hormoonvõimlemise juhendajaks ja kuna teema on paljudele aktuaalne - hormoonid mõjutavad meie elu suurel määral, siis osalejate soovil jätkan hormoonhäälejooga tundidega. Harjutuste tugeva toime tõttu on neid optimaalne grupis praktiseerida 15-30 minutit. Seega jõuame tegeleda ka teiste oluliste teemadega - inimene on tervik :).
Hormoonhäälejooga koosneb Hatha jooga ja pehmetest liikumisharjutustest koos hääletöö ning vaagnapõhja- ja kõhu süvalihaste treeninguga. Kavas on nii Aviva Dance meetodil põhinevad harjutused, tantristliku jooga asanad kui ka dünaamilised liikumised. 
Hormoonhäälejooga suurendab alakõhus energiat ja verevarustust, toob juurde hormoone, hapnikku ja toitaineid. See käivitab isetervenemismehhanismid, mistõttu saavad laheneda paljud probleemid nagu tsüklihäired, PMS ehk premenstruaalne sündroom, inkontinents ehk pidamatus, viljastumisprobleemid, tsüstid, müoomid, PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom, üleminekuea vaevused... 
Hääletöö - erinevate kehapiirkondadega resoneeruvate häälikute, silpide ja mantrate laulmine - suurendab hormoonvõimlemise toimet, rahustab, lõdvestab ning aitab pingeid, stressi vabastada, kuna helide toonimine aitab vallandada valuvaigistavaid ja tujutõstvaid hormoone ning vähendada stressihormoonide taset. Hingamisrütmile tähelepanu pöörama ei pea, samuti ei ole võimalik hinge kinni hoida. Hääle ja liikumise sünkroonsus aitab hingamist korrastada, mis soodustab rahunemist ja lõdvestumist. Harjumus sügavamalt ja täielikumalt hingata kandub ka igapäevaellu. Hääl annab värina või katkendlikuks muutumisega märku, kui kipume füüsiliste harjutustega üle pingutama. 

Hormoonhäälejooga on kasulik ka terviseprobleemideta täiskasvanutele, kuna lisaks stressile mõjutavad hormonaalset tasakaalu ülekaal, ebatervislik toitumine ning meie igapäevakeskkonnas laialdaselt levinud ksenoöstrogeenid.
Hormoonhäälejooga aitab hormoone tasakaalustada - paraneb tuju, seedimine, üldfüüsiline vorm ning uni. Kõhu süvalihaste regulaarsel treenimisel tekib trimmis keskkoht.
Tundides rakendan ka 2018 aastal alustatud joogateraapia õpingutel kogutud teadmisi ja kogemusi.
 
  
Joogaga tegeledes on maailm avardub, tekivad uued huvid ja tahtmine iseendast ning ümbritsevast rohkem teada saada. Olen sellel teel õnnelik ja rõõmus, et saan seda jagada ka teistele.

Rohkem energiapsühholoogia meetodite kohta http://kaiteraapiad.simplesite.com/